• info@idealistdent.com
  • +905347700034
Beyazlatma Tedavisi (Bleaching)

Beyazlatma dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir. Şu anda bilinen iki değişik beyazlatma yöntemi vardır. Bunlardan ilki hastanın kendi başına uygulayacağı (home bleaching) bir yöntemdir. İkincisi ise klinikte hekiminiz tarafından yapılan (Office bleaching) beyazlatmadır.

Beyazlatma aşamaları nelerdir?
Home Bleaching

  • Hekim ağızdan ölçü alıp, dişlerin üzerine takabileceğiniz ince lastik kalıplar hazırlatır,
  • Hastanın kendisi için hazılanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirerek bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6 – 8 saat takması gerekmektedir. Gece uyku esnasında takılması tercih sebebidir. Hassasiyet çok olursa süre 3-4 saate indirilebilir.
  • Beyazlatma tedavisine ortalama 1 – 2 hafta devam edilmeli, 2 hafta sonunda bitirilmelidir.

Office Bleaching

  • Ağartıcı ilaç bu işlem hakkında deneyimli olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.
  • İlgili dişin üzerine beyaz renkli ışık kaynağı belli bir süre tutulur.
  • İşlem bittiğinde hemen beyazlatmanın sonucu gözlenebilir.

Her iki yöntem de etkin olmasına rağmen tercih renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır.

Dişler ne kadar beyazlar?
Beyazlatmanın sonucu dişlerin vereceği cevaba bağlıdır, kesin olarak ulaşacağı beyazlığı söyleyebilmek zordur. Sarı tonlara sahip dişlerde kolaylıkla 6 – 8 ton beyazlayabilirken, gri tondaki dişlerin beyazlatılması daha zor olmaktadır. Hekiminiz ilk seansta dişlerinizin ne kadar beyazlayabileceği hakkında size bilgi verecektir.

Beyazlatma işleminde nelere dikkat edilmelidir?
Dişler bleaching işlemi yapılırken hassasiyet hissedebilir. Bleaching işlemi durdurulduğunda bu hassasiyet geçecektir. Eğer dişlerde sızlama olursa hekim tarafından dişlere hassasiyet gidericiler uygulanarak hassasiyet şikâyeti rahatlatılır.

Bleaching sonrası 7 – 10 gün süreyle gıda boyası içeren ve renklendirici gıdalardan uzak durmanız (renkli şekerler, kahve, çay, sigara) dişlerinizin beyazlığının daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacaktır.